National Participated students  2020- 2021

S.No Student name Class/Branch Game Competition Venue Position
1 M.Tamil Selvi III BE CSE Fencing Junior National Uttarakhand Participation

National Participated students  2019- 2020

S.No Student name Class/Branch Game Competition Venue Position
1 R.Ranjith Kumar I ME ED Cross Country All India Inter University Rajiv Gandhi University Participation
2 S.Praveen Kumar IV BE Mech Cross Country All India Inter University Rajiv Gandhi University Participation
3 P.Raj Kumar II BE Mech Fencing U/ 23 National Tirunelveli Silver
4 M.Tamil Selvi II BE CSE Fencing U/ 23 National Tirunelveli Bronze
5 P.Raj Kumar II BE Mech Fencing U/ 20 Nationals Bopal Bronze
6 A.Karish III BE ECE Fencing U/ 20 Nationals Bopal Participation
7 P.Raj Kumar II BE Mech Fencing All India University Jammu Participation
8 A.Karish III BE ECE Fencing All India University Jammu Participation
9 A.Karan I MBA Fencing All India University Jammu Participation
10 S.Melton Jaj IV BE Mech Fencing All India University Jammu Participation
11 R.Ranjith Kumar I ME ED Athletics All India Inter University Rajiv Gandhi University Participation
12 M.Tamil Selvi II BE CSE Fencing All India University Chandigarh Participation
13 S.Tharshini Sri I BE ECE Fencing All India University Chandigarh Participation
14 M.Karthika II BE ECE Fencing All India University Chandigarh Participation

Sports National Participated students  2018- 2019

S.No Student name Class/Branch Game Competition Venue Position
1 R.Ranjith Kumar I BE CSE Cross Country All India Inter University Gulburga University Participation
2 S.Jeevarani II MBA Athletics All India Inter University Manglore University Participation
3 C.Dharani III MCA Fencing All India Inter University GNDU, Amristar Participation
4 S.SelvaPriya IV BE CSE Fencing All India Inter University GNDU, Amristar Participation
5 G.Menaka IV BE ECE Fencing All India Inter University GNDU, Amristar Participation
6 M.Tamilselvi I BE CSE Fencing All India Inter University GNDU, Amristar Participation
7 M.Karthika I BE ECE Fencing All India Inter University GNDU, Amristar Participation
8 P.Raj kumar I BE Mech Fencing All India Inter University GNDU, Amristar Bronze
9 A.Karish II BE ECE Fencing All India Inter University GNDU, Amristar Participation
10 P.Siva Subramaniyan I BE Mech Fencing All India Inter University GNDU, Amristar Bronze
11 S.Melton Jaj III BE Mech Fencing All India Inter University GNDU, Amristar Participation
12 P.Siva Subramaniyam I BE Mech Fencing Junior Nationals Epee Team, Rudrapur Gold

 Students National Sports Participation 2017 – 2018

S.No Student name Class/Branch Game Competition Venue Position
1 R.Ranjith Kumar IV BE Mech Cross Country All India Inter University Visvesvaraya Technological university, Belagavi Participation
2 S.Praveen Kumar II BE Mech Cross Country All India Inter University Visvesvaraya Technological university, Belagavi Participation
3 A.Karish I Mech Fencing All India Inter University Gurunanak University, Amrister Participation
4 S.Melton Jaj II Mech Fencing Senior Nationals Solapur Participation
5 C.Dharani II MCA Fencing Senior Nationals Solapur Silver
6 S.Selva Priya III BE CSE Fencing Senior Nationals Solapur Participation
7 S.Selva Priya III BE CSE Junior Nationals Junior Nationals Banglore Participation
8 V.Sathish II MCA Boxing RGFI Nationals Ranchi Participation
9 V.Sathish II MCA Chess Boxing Nationals Salem Participation
10 A.Sahayaraja IV CSE Athletics All India Inter University Guntur Participation
11 R.Rohini II CSE Athletics All India Inter University Guntur Participation
12 G.Menaka III ECE Fencing All India Inter University Punjabi University, Patiala Bronze
13 C.Dharani II MCA Fencing All India Inter University Punjabi University, Patiala Bronze
14 S.Selva Priya III BE CSE Fencing All India Inter University Punjabi University, Patiala Participation
S.No Year Student name Class/Branch Game
1 2016-2017 R.Ranjith Kumar III BE Mech Cross Country
2 2016-2017 G.Menaka II BE CSE Fencing
3 2016-2017 S.Shangavi IV BE CSE Fencing
4 2016-2017 S.Melton Shaj I BE Mech Fencing
5 2016-2017 S.Selvapriya II BE CSE Fencing
6 2016-2017 R.Ranjith Kumar III BE Mech Athletics
7 2016-2017 K.Dinesh Kumar II BE Civil Athletics
8 2016-2017 A.Sagayaraja III BE CSE Athletics
9 2016-2017 S.Palanivel IV BE EEE Athletics
10 2015 – 2016 M.Komathi II ME CSE Cross Country
11 2015 – 2016 R.Ranjith Kumar II BE Mech Cross Country
12 2015 – 2016 S.Selvapriya I BE CSE Fencing
13 2014 – 2015 P.Sivaranjani II BE ECE Cross Country
14 2014 – 2015 K.Vignesh III Mech Athletics
15 2014 – 2015 M.Sushma III CSE Fencing
16 2014 – 2015 S.Sanghavi II CSE Fencing
17 2014 – 2015 S.Merblin Shaj I MBA Fencing
18 2013 – 2014 M.Komathi IV BE CSE Cross Country
19 2013 – 2014 P.Sivaranjani II BE ECE Cross Country
20 2013 – 2014 M.Sushma III CSE Fencing
21 2013 – 2014 A.Dhivakar II Mech Athletics
22 2013 – 2014 M.Kumar II EEE Athletics
23 2012 – 2013 M.Sushma II BE CSE Fencing
24 2012 – 2013 E.Ganesan III BE ECE Weight Lifting
25 2012 – 2013 L.Tamil Arasan I BE CSE Weight Lifting